Российский
Императорский Дом

Официальный сайт
Династии Романовых

Одноклассники
ВКонтакте
07 февраля 2024

2024-02-08 435-летие учреждения Патриаршества в Русской Православной Церкви (1589)

8 февраля (26 января по юлианскому календарю) 2024 года - 435 лет со дня интронизации первого Патриарха Московского и всея России Св. Иова (1589), совершенной Патриархом Константинопольским Иеремией II с сонмом архиереев и св. Царем Феодором I Иоанновичем

***


 

Из «Уложенной Грамоты об учреждении в России Патриаршего Престола, посвящении первого российского Патриарха Иова, поставлении впредь Патриархов Российским Освященным собором и Государем и о новом составе русских епархий. Май 1589 года (Собрание Государственных Грамот и Договоров. - М., 1819. - Т. 2. - № 59.)


 

«И по благодати Святаго и Животворящего Духа, и изволением благочестиваго великого государя царя и великого князя Федора Ивановича всея Великиа Росии самод(е)ръжца и многих государств государя и облаадателя, пресвятейший Еремей, Божиею милостию архиепископ Костянтинополя, Новаго Рима, и Вселенский патриарх, по правилам божественных апостол и святых отец и по совету всех митрополитов, и архиепископов, и епископов, и архимаритов, и игуменов, и всего освященного собора Великого Росийского и Греческаго царствиа, избрал и поставил в патриархи, в почесть святые превеликие соборные и апостольские церкви пречистые Богородицы честнаго и славного ея Успениа, на превеликий престол первопрестольников и великих святителей и чюдотворцов Петра, и Алексея, и Ионы, царствующего града Москвы Иева преосвященнаго митрополита всеа Русии.


 

Полный текст «Уложенной Грамоты»:

https://runivers.ru/doc/isl/index.php?SECTION_ID=1139&IBLOCK_ID=43


 

***


 

Грамота Патриарха Иеремии II


 

«Иеремия милостию Божиею Архиепископ Константинополя нового Рима и Вселенский Патриарх.


 

«Егда благоверный и тихомирный Самодержец Царь всея земли Российские, Московский, Казанский, Астраханский, Новгородский и иных православных Хрестьян Господин Федор Ивановичь приняв наше умерение смиренье телесное, и показав к нам приятельство, елико имел к Богу благоверие и церкви Христове любовь, и приняв, попросил достоинства у нас по избранью соборному и по заповеди и по закону, да поставим Архиепископа Московского, и наречем его Патриархом, яко и иные нареченные именуются, первый Константинопольский Вселенский Патриарх от Святого Вселенского первого Собора почтен достоинством, грамоту Святительству твоему, и будешь почитатись под Ерусалимским Патриархом, и ты ее приими со благодарением и тихомирием, и пострадай об нем при Царские Светлости и при Великой Княгине Царице нашей словом и делом, и попечалуйся Святому Высочайшему, да сотворит пригожую помочь, как рекли есми при поставления Святительства твоего в своей полате, пожаловати нас, а мы разве Бога да его Святого Царя надежи ни от кого не имеем, а Патриаршества не может никто воздвигнуть и устроити по прежнему, как у нас преж сего было, разве Святого Царя, и ты сотвори, как пишем, а достойную благодать приимешь, нашего смирении молитва и благословение аминь.


 

(Древняя российская вивлиофика, Часть XII. - М., 1789.)


 

***


 

Молитвы св. Патриарху Иову


 

Тропарь, глас 3: Да торжеству́ет Це́рковь Христо́ва/ и да ра́дуется град Москва́/ я́ко возсия́ свети́льник земли́ Росси́йския/ во испове́дании И́стины непоколеби́мый И́ов Патриа́рх,/ его́же моли́твами, Го́споди,/ вся собла́зны ми́ра сего́ и е́реси искорени́,/ лю́ди во благоче́стии наста́ви// и утверди́ в Правосла́вии.


 

Ин тропарь, глас 5: Правосла́вия побо́рниче, / ве́ры Христо́вы испове́дниче, / первоиера́рше Це́ркве Ру́сския, / святи́телю о́тче И́ове, / за ны Христа́ Бо́га моли́, / ве́ру оте́ческую утверди́ти, / грехо́в оставле́ние нам дарова́ти // и пода́ти ми́ру ве́лию ми́лость.


 

Ин тропарь, глас 5: Правосла́вия побо́рниче, / ве́ры Христо́вы испове́дник был еси́, / первоиера́рше Це́ркве Ру́сския, / святи́телю о́тче И́ове, / за ны Христа́ Бо́га моли́: / ве́ру оте́ческую утверди́ти, / грехо́в оставле́ние нам дарова́ти // и пода́ти ми́ру ве́лию ми́лость.


 

Кондак, глас 6: Свети́льник Це́ркве Ру́сския/ и па́стырь до́брый яви́лся еси́,/ святи́телю о́тче И́ове,/ моли́твою твое́ю ко Го́споду/ храни́ зе́млю Росси́йскую// и спаси́ ду́ши на́ша.


 

Ин кондак, глас 7: В годи́ну лю́тых искуше́ний / многострада́льному И́ову подо́бяся, / в же́ртву жи́ву и непоро́чну / себе́ Христу́ прине́сл еси́, / обрати́в па́ству к покая́нию, / терпели́ве И́ове святи́телю, / моли́ и нам за вся благодари́ти Го́спода / и всегда́ воздава́ти // сла́ву Бо́гови.


 

***


 

Молитва


 

О пресла́вне о́тче наш И́ове, пе́рвенец во Патриа́рсех Росси́йских и ве́рный испове́дниче Христо́в! Во дни святи́тельства твоего́ му́дро Це́рковь Росси́йскую пасл еси́, лю́ди просвеща́я и утвержда́я сло́вом Христо́вы ве́ры, хра́мы и оби́тели созида́я, та́же Це́рковь Росси́йскую укрепля́я от мо́ря до мо́ря и да́же до грани́ц Сиби́рских.


 

Тверд муж и испове́дник Правосла́вныя ве́ры яви́лся еси́, о́тче, во времена́ попуще́ния Бо́жия, та́же поруга́ние и изгна́ние подъе́м, во оби́тели пусты́нней, иде́же и чин и́ноческий прия́л еси́, ду́шу твою́ в ру́це Бо́жии све́тло пре́дал еси́.


 

Не преста́й, свя́тче Бо́жий, первосвяти́телю Христо́в, лю́ди земли́ твоея́ укрепля́ти ве́ру Правосла́вную кре́пко держа́ти и во смире́нии пребыва́ти. Град сто́льный Москву́ сохрани́ и от нахожде́ния лю́тых изба́ви.


 

О святи́телю прети́хий и прему́дрый! Сподо́би и нас све́тлости ра́ди жития́ твоего́ смиренному́дрию поучи́тися, да та́ко живу́ще, ми́рный коне́ц сподо́бимся прия́ти и Ца́рствие Христа́ Сы́на Бо́жия получи́ти сла́вным и ми́лостивыми моли́твами твои́ми. Ами́нь.


 

Please publish modules in offcanvas position.